Jak przygoda to tylko w Warszawie

W dniach 13-15 maja 2019 roku uczniowie klas V i VI przebywali na wycieczce w Warszawie. Głównym  jej celem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, na Stadionie Narodowym oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem.
    Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Stadionu Narodowego.  Podczas zwiedzania stadionu uczestnicy zapoznali  się z  trasą  „Piłkarskie emocje”. Odwiedzili wszystkie miejsca stadionu, z których korzystają piłkarze podczas rozgrywek tj. boisko, trybuny, sale do udzielania wywiadów po zakończonych meczach,  sale do masaży i kąpieli, szatnie, itp. Uczestnicy mogli wykonać  zdjęcia z koszulkami ulubionych piłkarzy.
    Drugim etapem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik oraz wizyta w Planetarium gdzie w wymiarze 3D obejrzeliśmy filmy Planetarium 3D oraz Astronauta 3D. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata   i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
     W drugim dniu pobytu wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę po mieście. Uczniowie poznali Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie przemaszerowali pod Zamek Królewski, podziwiając piękno budynku. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, gdzie obejrzeliśmy projekcję multimedialną - film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta, przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej baszty i spacerować po średniowiecznych murach. Przemierzając kolejne uliczki, poznawali historię kolejnych zabytków stolicy. Dużą atrakcją cieszyły się multimedialne „Ławeczki Chopina”, gdzie  można było usłyszeć wybrany fragment utworu wybitnego kompozytora. Z Placu Zamkowego uczestnicy wycieczki udali się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Mieliśmy również okazję zobaczyć Pałac Prezydencki.  Kolejnym etapem naszej wycieczki była przejażdżka  metrem a następnie  wyjazd windą na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki skąd podziwialiśmy panoramę stolicy.  W drodze do hotelu zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu.
    Trzeci dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie. Następnie Zwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego a ostatnim punktem naszego programu była wizyta w ZOO.
    Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, zobaczyli interesujące miejsca, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć i stali się bogatsi o nowe doświadczenia.
Autor tekstu: Elżbieta Zając